Kominki.net - projektowanie i budowa kominków dla wymagających

Mapa strony

  Biała Podlaska +48 503-583-535     Gadu-gadu      info@kominki.net    

Kominki

Aby spalać drewno  maksymalnie efektywnie minimalizując przy tym efekt kopcenia i brudzenia się szyby należy dbać o to aby w komorze spalania była zawsze odpowiednio wysoka temperatura i odpowiednia ilość powietrza do spalania (nie za mała i nie za duża) w zależności od ilości dołożonego drewna i wielkości ognia.

 

Największą efektywność uzuskuje się gdy proces spalania przechodzi przez wszystkie podstawowe fazy: rozpalanie, palenie właściwe, wyżarzanie.

 

Rozpalanie - dopływ powietrza powinien być otwarty na maksimum

Palenie właściwe - należy wraz z przebiegiem tej fazy stopniowo przymykać dopływ powietrza

Wyżarzanie - dopływ powietrza powinien być zamknięty przez dłuższy czas w ok 90%, a przez ostatnią godzinę otwarty na maksimum w celu ostatecznego dopalenia drewna po czym całkiem zamknięty.

 

Bardzo ważne jest odpowiednie dozowanie powietrza do spalania.

Zbyt mała ilość powietrza do spalania nie pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury spalania i powoduje nadmierne dymienie i wydzielanie się sadzy.

Zbyt duża ilość powietrza powoduje straty ciepła i nadmierne wyziębianie spalin przez co rośnie ich lepkość powodując tym samym brudzenie się szyby i wnętrza kominka.

 

Sprawowanie ciągłej kontroli nad procesem spalania bardzo korzystnie wpływa na sprawność wkładu i czystość szyby jednak przy wkładach sterowanych maualnie jest to niestety trudne do osiągnięcia w rzeczywistych warunkach.

W nowoczesnych wkładach (Brunner, Spartherm) optymalny dopływ powietrza do spalania zapewnia elektroniczny sterownik, który wykorzystując czujniki pomiaru temperatury w komorze spalania steruje przepustnicą dopływu powietrza w taki sposób aby proces spalania zachodził zawsze maksymalnie efektywnie i bez efektu kopcenia. Co z kolei przekłada się na wysoką sprawność tych wkładów - ponad 80%.

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas palenia w kominku:

 

- palenie drewnem o zbyt dużej wilgotności (optymalna wilgotność to nie więcej niż 17%)

 

- rozpalanie bez zapewnienia stopniowego wzrostu temperatury (dołożenie trochę drobnych kawałków drewna i od razu grube)

 

- dokładanie zbyt grubych kawałków drewna w przypadku gdy komora spalania nie jest optymalnie rozgrzana

 

- dokładanie zbyt małej ilości drewna lub dostarczanie zbyt dużej ilości powietrza w stosunku do załadowanego drewna (komora spalania nie osiąga wówczas optymalnej temperatury spalania)

 

- nie regulowanie dopływem powietrza w trakcie całego procesu spalania z uwzględnieniem trzech faz: rozpalanie, palenie właściwe, wyżarzanie (komora spalania jest wówczas zbyt wychładzana przez nadmiar powietrza które nie bierze udziału w spalaniu)

 

- całkowite zamykanie dopływu powietrza przed zakończeniem procesu spalania (proces spalania zachodzi wówczas z efektem kopcenia, wydziela się nadmierna ilość sadzy)

 

- nie otwieranie dopływu powietrza w przypadku dokładania kolejnej porcji drewna, przez co drewno nie może osiągnąć optymalnej temperatury spalania i następuje kopcenie

 

- dokładanie drewna w zbyt długich odstępach czasu, przez co za każdym razem następuje zbytnie wychłodzenie komory spalania i kopcenie

 

Kilka porad:

- dobrze jest mieć przygotowane drewno w trzech grubościach, aby w zależności od potrzeby przy podkładaniu skrócić czas po którym komora spalania osiąga optymalną temperaturę

 

- palić drewnem o możliwie małej zawartości substancji smolistych (drewno dębowe pomimo iż wysoko energetyczne zawiera duże ilości garbnika, który powoduje smolenie). Polecamy: grabinę, buczynę, akację, brzozę

 

- korzystnie na proces spalania wpływają wszelkie elementy akumulacyjne montowane na wkładzie. Mają zdolność do szybkiego odbierania mocy w trakcie jej generowania przez wkład i stopniowego uwalniania tej mocy (nie powstają tak znaczne różnice temperatur).

 



Ankieta

RATY 0%

Czy skorzystał byś z możliwości zakupu kominka na raty?

TAK
NIE
NIE WIEM

Zapraszamy do współpracy architektów, dekoratorów wnętrz i instalatorów


| KATALOG KOMINKÓW | ZDJĘCIA KOMINKÓW | KOMINKI KLASYCZNE | KOMINKI NOWOCZESNE | WKŁADY KOMINKOWE |


Prawa autorskie zastrzeżone © Polcraft 1996 -